غلامرضا کاتب، عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی در پیامی بازگشایی مدارس و آغاز سال تحصیلی جدید را به دانش‌آموزان و دانشجویان تبریک گفت.

غلامرضا کاتب

به گزارش خبرگزاری خانه ملت؛ غلامرضا کاتب، عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی در پیامی بازگشایی مدارس و آغاز سال تحصیلی جدید را بهدانش‌آموزان و دانشجویان تبریک گفت.

متن پیام بدین شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

قال الله الحکیم فی کتابه :« یرفع الله الذین امنوا منکم و الذین اوتوا العلم الدرجات »

پیامبر (ص) فرموده‌اند: کسی که راه علم‌آموزی را می‌پوید خداوند او را در راهی به سوی بهشت پیش می‌برد.

تقارن آغاز سال تحصیلی ۹۶-۹۷ با آغاز هفته دفاع مقدس و همچنین آغاز ایام عزاداری سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله‌الحسین (ع) یکی از زیباترین و پرمعناترین تقارن‌هایی است که به ندرت در طول تاریخ آموزش و پرورش ایران می‌تواند اتفاق بیافتد.

چرا که مصادف است با دو حادثه تاریخ‌ساز و انسان‌ساز. یکی در گذشته و دیگری در زمان معاصر. بی‌تردید رشد و جهانی‌شدن مکتب تشیع علوی نشات گرفته از حماسه جاویدان حسینی و عاشورا می‌باشد و انسان‌های شایسته و تربیت یافته مدرسه کربلا توانستند با موفقیت و سربلند از آزمون و امتحان خویش در دفاع از آب و خاک و ناموس  کشور خود و دین خدا با سربلندی و افتخاری همیشگی پیروز باشند.

این تقارن پیامی را با خود دارد که ما مدیون شهدا هستیم و آرامش امروز که اول مهر بر سر کلاس درس حاضر شدیم، را مدیون خون شهدا هستیم. میانگین سن شهدا بین ۱۵تا ۳۰سال بود، اکنون ما سر سفره آنها نشسته‌ایم، یادمان باشد که مدیون شهدا هستیم، آنها وقتی به دیدار خدا می‌رفتند با یک چشم به ملائکه الهی نگاه می‌کردند و با چشم دیگر به شما نگاه می‌کردند، آنها بهترین فصل عمر خود را تقدیم نظام و دین کردند حال ببینیم شما با امانت آنها چگونه رفتار می‌کنید.

بر همین اساس  انتظار می‌رود تا از این ظرفیت معنوی عظیم و معنای بسیط فرهنگی و مذهبی و تاریخی در جهت تعالی علمی و روحی فرزندان ایران مرزو بوم و نسل آینده ساز ایران زمین  به خوبی بهره جست و از آنها انسان‌هایی به معنای واقعی کلمه انسان با روحی رفیع و آسمانی و پشتکاری مجاهدت گونه تربیت نموده و به جامعه هدیه کرد.

اینجانب بعنوان خادم مردم در خانه ملت با تبریک روز اول مهر و آغاز سال تحصیلی جدید به دانش‌اموزان، دانشجویان، دبیران و اساتید و تمامی دست اندرکاران حوزه آموزش و پرورش،  ضمن گرامیداشت هفته دفاع مقدس و فداکاری‌های شیردلان و قهرمانان ایران، همگان بویژه نسل جوان را به بهره‌مندی از ظرفیت عظیم و معنوی واقعه تاریخ ساز کربلا  دعوت می‌نمایم تا با حضور هر چه بیشتر در این آیین مذهبی بتوانیم این حماسه انسان‌ساز را زنده نگاه داریم.

علم، مرز نمی‌شناسد، تحقیق، خط قرمزهایی را که امروز در جامعه ما معمول است نمی‌شناسد. خط قرمز تحقیق و علم، منافع و مصالح ملی است. این خواست و نیاز مردم است و اینها برخی خط قرمز نیست، خط راهنماست.

هیچ مکتبی به اندازه اسلام برای دانش، معرفت و آگاهی ارزش قائل نیست و هیچ دینی مانند دین مبین اسلام انسان‌ها را از خطر جهل برحذر نداشته است. دانشگاه سعی دارد انسان‌های متدین، خلاق و نوآور، حرفه‌ای و کارآمد پرورش دهد.

امروز آموزش و پروش سنگر مبارزه با جنگ نرم و خنثی کردن توطئه دشمنان است.تمام کسانی که در سنگر آموزش و پرورش فعالیت می‌کنند به عنوان سربازان این جنگ نرم هستند.

بعد از پیروزی انقلاب در همه مقاطع، دانشگاه جزو پیشتازان حرکت تثبیت انقلاب اسلامی و تکامل راه انقلاب بود. در دوران دفاع مقدس، دانشگاه و دانشجویان جزو اقشاری بودند که نقش فعال داشتند.

توجه ویژه به ثروت ‌آفرینی از علم، حمایت از پژوهش‌ها و تحقیقاتِ مرز دانش و بهره‌گیری از علم و فناوری در تولید ثروت از مواردی است که باید به طور ویژه مورد توجه قرار بگیرد. باید پذیرفت تولید ثروت از محل دانش و فناوری تنها راه پیشرفت و توسعه کشور است.

در شرایطی که علم قدرت تسلط دارد باید از این ظرفیت و ارتباط منسجم دانشگاه با صنعت استفاده حداکثری برد.

منابع زیر زمینی ما روزی پایان می یابد،کشوری که از منابع زیرزمینی خود ارتزاق کند، به نیروی انسانی، دانش، خلاقیت و نوآوری توجهی ندارد. در چنین جامعه‌ای نه خودباوری متولد می‌شود و نه می‌توان شاهد خوداتکایی بود.

توجه به سند چشم‌انداز قبل از آنکه متوجه دستگاه اجرایی باشد همکاری دانشگاهیان را طلب می‌کند زیرا دانشگاه اتاق فکر نظام است و به همین دلیل همواره دانشگاه مورد توجه رهبری انقلاب بوده است و باید در افق ۱۴۰۴ رتبه اول را در منطقه داشته باشیم.

شما عزیزان از اعتبارات اسنادی، ذخایر ارزی و پشتوانه های مهم این بانک عظیم هستید، که برای رسیدن به این جایگاه به شایستگی از نظام آموزشی کشور بهره برداری کردید. بسیاری از هزینه های تحصیلی شما توسط ملت ایران پرداخت شده است.

 نیازی نیست به شما یادآوری کنم؛ در هر کجا که هستید لازم است دین خود را به این کشور، و جامعه و یا عزیزانی که در این راه به شما کمک کرده اند، ادا کنید و به یادگیری و ارتقای دانش خود در طول عمر ادامه دهید.

برای اینکه جایگاه رقابتی خود را در دنیای اقتصادی امروز حفظ کنید، لازم است همواره با خودآموزی بر لبه تیز تخصص خود حرکت کنید.

تربیت یعنی حرکت دادن شخصیت انسان از نقطه‌ای به نقطه‌ای دیگر، حال تربیت بدون ارزش گذاری بی سمت و سو معنی ندارد. حال می‌توان گفت که حالات انسانی خوب و بد ندارد ولی تربیت معنا دارد؟ مسلم است خیر.

خداوند در قرآن می‌گوید انسان نمی‌دانست و این من بودم که به او آموزش دادم قبل از حکمت انسان در گمراهی واضح بود، کسانی که می‌دانند و نمی‌دانند با هم از لحاظ ارزش گذاری مساوی نیستند.

هیچ تلاش علمی و سیاسی در عالم نیست مگر اینکه به شناخت و معرفت احتیاج دارد و بدون این دو نباید اقدامی صورت بگیرد، آموزش و پرورش موظف است مسلمان را در همه عرصه‌ها با معرفت و آگاهی رشد دهد.

اقتصاد ایران به برنامه ریزی واقع گرایانه و تولید با رشد بالا و مستمر نیاز دارد و باید با انسجام و هماهنگی همه بخش‌ها، از تولید حمایت کنیم تا از مشکلات موجود اقتصادی در جامعه فاصله بگیریم.

Comments are closed.