خشکسالی فلات مرکزی ایران را در برگرفته است/وزیر نیرو با اتخاذ سیاست‌های درست تدبیر کند
عضو هیات رئیسه مجلس با بیان اینکه بحران خشکسالی فلات مرکزی ایران را در برگرفته است، گفت: وزیر نیرو با سیاست‌های درست آب شرب مورد نیاز مردم را تامین کند.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، غلامرضا کاتب در نشست علنی امروز (سه‌شنبه، ۲۱ فروردین ماه) مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور با تبریک سال نو و اعیاد رجبیه به ویژه مبعث رسول اسلام (ص)، گفت: امیدوارم سال جدید برای ملت بزرگ ایران به ویژه همشهری‌های عزیزم در شهرستان‌های گرمسار، آرادان و بخش ایوانکی سالی سرشار از موفقیت باشد.

نماینده مردم گرمسار در مجلس شورای اسلامی افزود: مردم عزیز ایران؛ در جریان مشکلات ناشی از بحران‌ها و چالش‌های کشور نمایندگان شما در مجلس شورای اسامی همچون شما نگران و ناراحت هستند؛ مردم عزیز تمامی چالش‌ها و تمهیداتی که از سوی بیگانگان و عوامل خود فروخته خارجی و بی‌توجهی برخی از مسئولان داخلی برای کشور ایجاد شده است به لطف پروردگار و همت والای شما مردم وفادار، به فرصت و توسعه تبدیل شده است و از این پس نیز با تدبیر و هوشمندی شما با تمام تهدیدات مقابله خواهیم کرد.

وی بیان کرد: همکاران عزیز؛ بحران‌های بسیار بزرگی که امروزه در کشور در بخش‌های هزینه‌های جاری کشور، خشکسالی، کمبود آب و سیاست‌های ارزی و پولی که وجود دارد نیازمند توجه خاص قوای کشور به این موضوعات است و مجلس شورای اسلامی باید با  اولویت‌بندی به مسائل اصلی کشور بپردازد تا بتوانیم بخشی از چالش‌ها را از پیش روی این ملت برداریم.

کاتب اظهار کرد: بحران خشکسالی فلات مرکزی ایران را در برگرفته است به طوری که در درازمدت ۶۱ درصد کاهش بارندگی داشتیم؛ در استان سمنان نیز به میزان ۵۹ درصد کاهش بارندگی وجود داشت؛ استان‌های قم، یزد، سیستان و بلوچستان بخشی از خراسان رضوی، اصفهان، خراسان جنوبی و سمنان از خشکسالی رنج می‌برند.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس در ادامه خاطرنشان کرد: در این شرایط از وزیر نیرو انتظار می رود با هماهنگی مجامع نمایندگان استان‌ها که از نخبگان و دلسوزان مردم هستند نسبت به تامین آب پایدار به ویژه آب شرب با سیاست‌های درست انتقال آب و اجرای توزیع عادلانه تصمیمات درست و اساسی گرفته شود تا مردم با بحران خشکسالی مواجه نباشند.

کاتب در ادامه گفت: از وزیر محترم جهاد کشاورزی انتظار دارم با استفاده از تصمیم درستی که مجلس شورای اسلامی در برنامه قانون بودجه در بحث آبخیزداری گرفته است در فلات مرکزی جهت تامین آب سفره‌های زیرزمینی سیاست‌گذاری‌ها و برنامه‌ریزی‌های لازم را انجام دهد تا این مشکلات حل شود.

وی تاکید کرد: جهاد کشاورزی برای اجرای درست طرح‌های آبخیزداری در منطقه تلاش بیشتری انجام دهد تا مشکل مردم عزیز ما حل شود؛ اجرای آبیاری تحت فشار که از تصمیمات درست مجلس در قانون بودجه بود می‌تواند بخشی از این مشکلات را حل کند و باعث کاهش مصرف آب شود و بحران کم آبی کشور را بهبود بخشد.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه دامداران و عشایر در اقصی نقاط کشور با کمبود علوفه مواجه هستند، ادامه داد: از وزارت جهاد کشاورزی برای تامین علوفه موردنیاز دامداران و عشایر می‌خواهم سیاست‌گذاری‌های لازم را اتخاذ کنند.  عضو هیات رئیسه مجلس با بیان اینکه تولید ملی را باید محور اصلی سیاست‌های کلان کشور و به عنوان یک نگاه کلی در نظر گرفت، افزود: سیاست‌های درست در اولویت قرار گیرد تا بسیاری از مشکلات معیشتی ما برطرف شود؛ از صدا و سیما جمهوری اسلامی و دستگاه‌های فرهنگی انتظار دارم که استفاده از کالای ایرانی را به فرهنگ عمومی و ملی تبدیل کنند که مردم به خود اجازه استفاده از کالای خارجی را ندهند./

پایان پیام

 

Comments are closed.