عضو هیات رئیسه مجلس:

نقش فناوری اطلاعات در بهبود شاخص های کلان اقتصادی بسیار اثرگذار است

تهران- ایرنا- عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی با اشاره به نقش مهم فناوری اطلاعات در اقتصاد کشورها به خصوص ایجاد اشتغال گفت: امروز نقش فناوری اطلاعات در بهبود شاخص های کلان اقتصادی بسیار اثرگذار است.

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، غلامرضا کاتب روز دوشنبه در اولین کنفرانس ملی فرصت و پیشرفت های فناوری اطلاعات و ارتباطات که با حضور سرپرست دانشگاه فرهنگیان و جمعی از دست اندرکاران حوزه آموزش و پژوهش در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات همراه بود در سخنانی با اشاره به اینکه در افق ۲۰ ساله نظام و همچنین برنامه ششم توسعه پیش بینی شده در بخش فناوری اطلاعات به رتبه دوم منطقه دست یابیم و از سویی ۲٫۸ واحد رشد اقتصادی کشور باید از محل این حوزه ایجاد شود، دستیابی به این مهم را در شرایط فعلی دشوار دانست.
وی همچنین گفت: در برنامه ششم توسعه در بحث اشتغال پیش بینی شده سالی ۸ دهم درصد رشد اشتغال افزایش و نرخ بیکاری ما که در حال حاضر ۱۲ درصد است به میزان ۴ درصد کاهش یابد که مهم ترین و اثربخش ترین راه برای بهبود این شاخص های کلان اقتصادی فناوری های اطلاعات و ارتباطات است.
نماینده گرمسار و آرادان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اگرچه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در سال ۱۳۹۵توانست ۱۰۰ هزار شغل ایجاد کند اما انتظارها بیش از این است.
وی با تاکید بر اینکه دولت بایستی تلاش کند به احکام برنامه توسعه ترسیمی از سوی مجلس شتاب بیشتری دهد افزود: به طور حتم مجلس در این بخش جلوتر از دولت گام برداشته است.
کاتب ادامه داد: ما در برنام ششم توسعه و کل قوانینی که در مجلس در حال حاضر در حال بررسی و تصویب است به هیچ وجه اجازه توسعه و تاسیس شرکت های دولتی را نخواهیم داد.
وی در عین حال گفت: تنها موردی که مجلس شورای اسلامی در برنامه ششم توسعه مجوز توسعه آن را داده است بحث مجوز شرکت انتقال ارتباطات بین المللی است به دلیل اینکه وزارت اطلاعات و فناوری ارتباطات بتواند با ایجاد این شرکت در بازارهای بین المللی آی سی تی دنیا حضور اثربخش داشته و نسبت به صدور خدمات فنی یا وارد کردن آن اقدام کند، این نشان می دهد مجلس در این زمینه بسیار مصمم است.
کاتب در بخش دیگری از سخنان خود به معضلات دوره اجرا در کشور اشاره کرد و گفت: علیرغم اینکه مجلس و دولت در تعریف احکام و قوانین و مقررات توافقات بسیار خوبی دارند؛ متاسفانه احکام در اجرا به کندی پیش می رود طوری که بعد از گذشت ۵ سال از برنامه توسعه فناوری اطلاعات بسیار ناچیز بوده است.
وی گفت: ما راهی جز افزایش بهره وری کل در اقتصاد کشور پیش رو نداریم و باید گفت امروز دیگر رشد اقتصادی از فروش معادن و مخازن به دست نمی آید.
وی با بیان اینکه در بسیاری از کشورهای پیشرفته بحث فناوری اطلاعات از پایین بدنه جامعه یعنی دانش آموزان شروع می شود گفت این در حالی است که در ایران به اینترنت و فضای مجازی به عنوان بزرگ ترین معضل کشور مطرح است و هنگامی که بحث توسعه فناوری های اطلاعات پیش می آید، بسیاری از حوزه ها از جمله آموزش و پرورش در مقابل آن گارد می گیرند.
وی در ادامه تاکید کرد: اگر می خواهیم در بهره وری کل از فناوری ارتباطات و اطلاعات در اقتصاد کشور بهره مند شویم بایستی یک روان سازی در فرایند اداری کشور از سوی همین سیستم فناوری اطلاعات ایجاد شود.
کاتب یک طرفه بودن روش یادگیری و یاددهی در آموزش و پرورش را یکی از مشکلات جدی بخش آموزش کشور دانست و استفاده بهینه از فضای مجازی را رفع این معضل اثر بخش دانست.

 

Comments are closed.